Соснівка - мікрорайон Черкас, який простягається між Дахнівкою, парком 50-річчя заснування Радянської влади, берегом Дніпра та Сосновим бором. Як курорт, Соснівка відома ще з 1902 року. Розповідь про ці землі ми вирішили поділити на дві частини. Перша – Соснівка за часів царя і Соснівка за Радянської влади. Сьогодні ми розповімо про життя Соснівки до революції.
У 1902 році міська дума (міська рада – по-сучасному) почала клопотання про «Устройство казною климатической станции и курорта в Черкасском казенном лесничестве и постройки в этой местности дач». Вибір ліг на мальовничий 23-ій квартал, найближчий до Черкас, розташований на урвистому березі Дніпра. Квартал був розбитий на ділянки, які здавалися скарбницею в оренду на 99 років. Всього було утворено 176 ділянок, приблизно по 1000 кв. сажнів кожен.
У 1905 році були узяті в оренду перші 35 ділянок, на яких були побудовані легкі, витончені літні споруди, спеціально пристосовані під дачі.
У 1908 році було орендовано ще 50 ділянок. Надзвичайно сприятливі природні умови нового курорту, мальовниче розташування на крутому березі Дніпра, зручності, дешевизна - все це приваблювало дачників. І до 1913 року весь величезний квартал Соснівка був забудований дачами. Окрім того, достеменним фактом є те, що був прямий потяг «Варшава-Соснівка».
Виросла і популярність Соснівки, яка стала відомою всій Росії. Сюди стали приїжджати для відпочинку і лікування не тільки з ближніх міст: Кіровограда, Кременчука та інших, але і з Петербурга, Середньої Росії та навіть із Польщі.
Як описує у своїй книзі «Черкаські місторії» краєзнавець і журналіст Борис Юхно, «зазвичай дачі винаймалися на усе літо, багаж до Черкас доправлявся залізницею або вантажними возами. Самі дачники підшукували на місці прийнятний варіант помешкання, керуючись або численними оголошеннями, або попередніми рекомендаціями». Для жителів Черкас соснівські дачі – це був спосіб підзаробити. Туди щодня їхали і булочники, і м’ясники, і бакалійники, і рибалки. Переходячи від будинку до будинку, вони пропонували свій товар.
Були в Соснівці і свої пляжі. Зазвичай відпочивати і купатися їздили саме в Соснівку, бо берег тогочасної Митниці був заставлений заводами, підприємствами, лісопильнями тощо. На території Соснівки було декілька пляжів. З книги Бориса Юхна «Черкаські місторії»: «Найпопулярніший пляж – Старий, що тягнувся вздовж Дніпра на півкілометра. Дно тут, хоч і трохи мулке, було неглибоким, а тому на Старому під невсипущим оком няньок купалася здебільшого малеча. Дорослі ж прагнули будь-що перебратися на човнах на Корчоватий острів».
Відтоді, з початку жвавого дачного життя в Соснівці до наших днів, минуло більше ста років.
Війни, революції і голодомори, що пройшлися по нашій землі, зачепили і Соснівку. Після війни Соснівка була фактично знищена. Саме там тривали найзапекліші бої.
У наступній рубриці «Ви знаєте, що…» ми розповімо вам про Соснівку за радянських часів.
Живіть у Черкасах! Пишайтеся Черкасами!
Немає коментарів:
Дописати коментар