... Продовження
Початок легенди про Хрещатик ТУТ
У "блакитного палацу" є двійник?
Незаперечною візитівкою Черкас став блакитний казковий будиночок. Він же - готель "Слов’янський". Знаходиться на розі нинішніх вулиць Остафія Дашковича і Хрещатик. Вважається, що цю будівлю на початку 20 століття будував архітектор Владислав Городецький. Химерні башточки, арки, гострі шпилі, манірні балкони – все це створює відповідний настрій, і часом дуже складно повірити в те, що нині тут знаходиться звичайнісіньке відділення банку.
Власне, колись на другому поверсі тут був готель, а на першому – кондитерська та магазин годинників. Після 1917 року "Слов’янський" став "Дніпром". Крім готелю тут також була кав’ярня, нотаріальна контора тощо. У "Дніпрі" гостювали відомі українські та угорські письменники. З-поміж них – Іван Ле, Михайло Стельмах, Мате Залка, Шандор Петефі, Антал Гідаш, Фрідеш Карікаш…
"Городецький займався багато чим. Де можна було заробити копійку, там і працював. І рибні ряди робив, і бані, і палаци. Дуже схожа на готель "Слов’янський" споруда є в Житомирській області в місті Тулин. Городецький побудував її на замовлення присяжного повіреного при Київському окружному суді Олександра Добровольського. А ще багато деталей, які є на черкаському готелі, можна знайти на Миколаївському соборі в Києві", - розповів краєзнавець Василь Страшевич.
Розвиток банківської справи почався зі скандалу
Ще одна будівля, яку пов’язують із Городецьким, - Громадський банк. Установа відкрилася у 1864 році. Це був один із перших банків. Його створили представники різних громад. Але вже в 1865 році в провінційному містечку виник грандіозний скандал. Виявилося, що керівник банку взяв позику на 10 тисяч рублів, бо хотів збудувати власний будинок.
"Щоб якось цю ситуацію залагодити, попросив губернатора, щоб його звільнити. Щойно звільнили, як з’ясувалося, що насправді було взято не 10, а 20 тисяч! З цього і почався розвиток банківської справи в місті Черкаси", - констатує краєзнавець Сергій Ганницький.
У 1914 році за проектом Городецького на честь 50-річчя Громадського банку було збудовано споруду, в який нині знаходиться редакція газети "Черкаський край". Але про це трохи згодом. Про рік будівництва свідчать цифри на фасаді "1864–1914". До речі, зауважте, що в наступному році цій будівлі буде 100 років. На фасаді також можна побачити літеру "L" – це позначення того, що будинок збудовано на честь 50-річчя установи.
Немає коментарів:
Дописати коментар